Krocionogi
Długie ciało, mnóstwo nóg – krocionogi u jednych wzbudzają obrzydzenie u innych zaś zachwyt. Im większe są przy tym, tym bardziej atrakcyjne. Gatunki żyjące w tropikach mogą dorastać nawet do 20 cm długości.
Straszyki
Przypominają zeschłe liście lub patyczki, a jednak są owadami. Niezwykły wygląd straszyków spełnia funkcję ochronne – dzięki niemu stają się niewidoczne na tle roślinności. Niektóre gatunki osiągają przy tym imponujące jak na owady rozmiary – nawet około 50 cm. Popularnym gatunkiem trzymanym w terrariach w naszym kraju są patyczaki. Niezwykłe również dlatego, że mogą rozmnażać się partenogenetycznie, czyli bez udziału samca.
Pająki
Najbardziej popularne są oczywiście duże gatunki tropikalne, takie jak ptasznik goliat. Pająk ten może mieć nawet 30 cm długości ważyć 250 gramów. Uchodzi za największy gatunek pająka na świecie.
Skorpiony
Skorpiony wzbudzają lek ze względu na swoje jadowe kolce. Mało kto wie jednak, że tylko około pięciu gatunków jest niebezpieczna dla człowieka. Co ciekawe są to skorpiony niewielkich rozmiarów. Największy gatunek, dwudziestocentymetrowy skorpion cesarski rzadko używa kolca jadowego i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Stawonóg ten posiada jeszcze jedną ciekawą cechę: w promieniach ultrafioletowych jego całkowicie czarne ciało staje się intensywnie niebieskie.
Ukwiały
Ukwiały znane są każdemu miłośnikowi akwarystyki morskiej. Wyglądają jak piękne morskie kwiaty, ale są zwierzętami i to drapieżnymi. Prowadzą osiadły tryb życia. Zdobyć chwytają czułkami wydzielającymi paraliżujący jad.
Drzewołazy
Drzewołazy są niewielkimi i wyjątkowo pięknie ubarwionymi żabkami. Ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i jest śmiertelna nawet dla dorosłego człowieka. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej używają jej nawet do zatruwania swoich strzał. Ciekawostką jest jednak to, że osobniki trzymane w terrariach nie są jadowite! Naukowcy sądzą, że ma to związek z pożywieniem, które w niewoli jest zgoła inne.
Arowana
Dorosła arowana sprawia imponujące wrażenie ze względu na swe ogromne rozmiary i wielki pysk. Ryby ta potrafi wyskoczyć z wody na kilka metrów i chwytać siedzącego na gałęzi owada, a jak niektórzy opowiadają, nawet małego ptaka. Wielbiciele tego gatunku twierdzą również, że arowany są bardzo inteligentnymi rybami, żywo interesują się tym, co się dzieje poza akwarium i potrafią rozpoznawać swoich opiekunów.
Kameleony
Zmienny jak kameleon – to znane powiedzenie nawiązuje do słynnej umiejętności zmiany barwy ciała u tych gadów. Rzeczywiście kameleony potrafią w ciągu kilku sekund zmienić kolor skóry, by w topić się w otocznie lub wyrazić nastrój, w jakim się znajdują. Najbardziej zadziwiające są jednak ich oczy. Duże i wystające mogą poruszać się niezależnie od siebie.
Gekony
Gekony są gadami, które potrafią biegać po ścianach i sufitach domów, a nawet po pionowo ustawionych szybach. Jako jedyne jaszczurki zdolne są do wydawania głośnych dźwięków. Wiele gatunków chętnie zamieszkuje ludzkie domostwa. Są zresztą mile widzianymi gośćmi, ponieważ polują na owadzie szkodniki.
Łotopałanka karłowa
Niby wiewiórka albo większa mysz, lotopałanka karłowata nie ma jednak nic wspólnego ani z wiewiórką ani z myszą. Przede wszystkim jest torbaczem jak kangur lub koala. Ale to jeszcze nie wszystko. Zwierzątka te potrafią szybować w powietrzu! Między łapami mają fałd skórny, który rozpościerają podczas lotu niczym lotnię lub spadochron